Primăria or. Vatra, astăzi 21.09.2018, împreună cu Regia Comunal Locativă din or. Vatra, IMSP Centru de Sănătate Vatra, Gimnaziul nr. 51 Gh. Malarciuc din or. Vatra, Grădinița – Creșă nr. 193 din or. Vatra, colabratorii Postului de Poliție nr. 5 din or. Vatra, coordonați și ghidați de către Șeful serviciului Protecția Civilă Buiucani au fost încadrați în aplicațiilor Protecției Civile!

Aplicația a început la ora 8:30, comisia s-a aliniat în platou, astfel pe parcursul zilei a fost simulat cutremur la Grădinița – Creșă nr. 193 și Gimnaziul Gh. Malarciuc nr. 51, copii au fost evacuați. La fel simulată a fost situația de incendiu și înec pe plaja lacului Ghidighici unde a fost înscenată salvarea persoanelor.

În rezultat, persoanele cu funcții publice, Primarul or. Vatra, specialiștii din cadrul Primăriei or. Vatra, medicii, cadrele didactice, colaboratorii RCL Vatra, polițiștii s-au ales cu experiențe noi și cu instrucțiunile necesare în cazul unor Situații Excepționale!

Cu respect, Primarul or. Vatra

Denis DANILA.